Jak rostoucí papír úspěšně vypěstujete

Takto roste rostoucí papír

návod pro pěstování krok za krokem

Dostali jste rostoucí kartičku? Bravo, začíná zábava s pěstováním. Postupujte prosím podle tohoto návodu. S kapkou štěstí a pomocí přírody je úroda vaše.

Uvědomte si prosím, že rostoucí papír je prostě papír plný semínek. Přistupujte k němu tedy jako k semínkům. Buďte tedy trpěliví a akceptujte vegetační období a potřeby jednotlivých druhů rostlinek.

Pojďme sázet!

1. Navlhčete svůj rostoucí papír 
Nejprve papír opravdu důkladně navlhčete, aby byl zcela mokrý. Díky tomu se papír dobře rozpustí a semínka mohou klíčit. 

2. Vložte papír do půdy 
Většině rostlinek se lépe daří venku. Ideální čas výsadby venku je od května do října (přesné termíny uvádíme u jednotlivých druhů). Pokud sázíte uvnitř, je také dobré tyto termíny dodržet. Půdu odhrňte, zkypřete a položte na ni rostoucí papír.

3. Papír pokryjte tenkou vrstvou zeminy 
Rostoucí papír přikryjte 1 - 1.5 cm kvalitní půdy. Semínka tak získají dostatek živin, ochranu a světlo, aby vyklíčila. Pokud papír pokryjete příliš silnou vrstvou půdy, budou semena klíčit méně rychle nebo vůbec.

4. Voda, voda a další voda
Na začátku zalévejte trochou vody určitě každý den, aby papír zůstal vlhký. Nejlepší je použít rozprašovač s měkkou hlavou, aby papír dostával všude stejné množství vody. Konvička s proudem vody může zabránit rovnoměrnému zvlhčení papíru a rovnoměrnému klíčení semen.

5. Slunce a teplo 
Sázejte na světlé a teplé místo - dostatek světla je podstatný hlavně uvnitř. Buďte ale opatrní s místem na plném slunci, zejména v létě. Pak váš papír může vyschnout a semena nebudou klíčit.

6. Trpělivost a láska
Nyní je čas trpělivého čekání. První rostliny vyklíčí do týdne. Moře lásky a pozornosti dávejte nejen semínkům, ale i vyklíčeným rostlinkám. Rostlinky už zalévejte méně než v prvním týdnu.

Co semínka potřebují

V rostoucím papíru jsou různé druhy semínek. 
Některá vykvetou, z jiných je úroda. A každá mají kapku jiné požadavky.
Najděte si svoje semínka a zjistěte, kdy a kam je nejlépe zasadit. A na co se těšit.

Mix divokých květin
Těmito divokými květinami podáváte pomocnou ruku včelám a motýlům. Ti u nás zažívají těžké časy vinou stále mizejících zdrojů potravy. V této pomáhající směsi najdete semínka těchto květin: Antirrhinum (hledík) | Godetia (zářivka) |Gypsophila (šatr) | Dorotheanthus (kosmatec sedmikráskovitý) | Chrysanthemum | Petunia | Lobularia (tařicovka) | Ageratumen (nestařec) | Iberis (štěničník). Na zahradě či v parku je nejlepší doba pro setí od března do června. V interiéru od konce března, ale nejpozději začátkem května je musíte přesunou ven, ať z nich včely a spol. něco mají.

Vlčí mák
nejlépe vysévejte venku od března do května. Sít můžete i v interiérech od konce března, ale opět v květnu musí přijít ven. Tento typický jasně červený krasavec obvykle kvete v květnu a červnu a nejčastěji ho vidíme na krajích polí nebo podél silnice.

Pomněnky
je nejvhodnější vysévat na zahradě od června do září. Od dubna můžete zasadit i doma, ale v květnu musíte dát ven. Pomněnky obvykle kvetou od dubna do září a květiny jsou jedlé! Využijte je jako krásnou ozdobu pro slavnostní pohoštění. Tato malá květina má neutrální chuť. Nezapomenutelná květina byla vždy symbolem jednoduchosti, lásky a loajality. Jak krásné semínko pro oznámení o narození, vše kolem svateb, narozenin, pozvánek a poděkování, ale i pro vzpomínku na naše blízké, kteří už odešli.

Meduňka 
se do zahrady nejlépe vysazuje od května. Od konce března sejte v květináči uvnitř a umístěte jej na slunné místo. Meduňka je trochu jako máta, ale mnohem výrazněji voní po citrónu a proto výborně odpuzuje komáry. Čaj z ní uklidňuje rozjitřené nervy a pomůže vám klidně usnout. Meduňka pochází z blízkého východu a její vůni milují i včely.

Salát
je nejlepší zaset venku od poloviny března do konce července. Od konce března sejte v květináči uvnitř, poté musí od května ven. Počítejte, že sazeničky musíte po vyklíčení rozesadit. Buďte opatrní v teplých létech, protože salátová semena nevyklíčí, když je tepleji než 25 stupňů. V takovém případě je vhodnější vysadit papír uvnitř a ven přenést. Kdy? Až budou mít sazeničky 3 listy. To už jsou dostatečně velké pro přesun na zahradu či balkon. Naše salátová směs obsahuje různé druhy salátu, což vám přinese rozmanitý výsledek. Sklízet vlastní salát je báječné a stojí to za trochu úsilí!

Mrkve
vysazujte ven mezi začátkem března a koncem července. Výsev v květináči není ideální, protože kořeny rostou daleko dolů a sazeničky nepřesadíte. Proto mrkev sejte jen ven do záhonu.

Rajčata a bazalka
Rajčata klíčí a rychle rostou a ideálně je vysejte do květináče od poloviny května do července. Vzrostlé sazeničky vysaďte ven. Od ledna sejte v květináči uvnitř, pokud mají dostatek světla na parapetu.

Ruce v hlíně a hlava na slunci, to je recept na štěstí.

Užijte si tedy zahradničení a úrodu berte jako bonus. 


Poraďte se s Karolínou

Neváhejte, ptejte se třeba několikrát. Karolína vám cokoliv upřesní, zkalkuluje ceny a nebo ukáže vzorky a poradí s grafikou. Napište jí prosím nebo zavolejte.

Karolína Hromádková
karolina.hromadkova@green-cat.cz
732 663 088